SVE ZA ŠTENCE

ŠTA SVE TREBA DA ZNAŠ PRE NEGO ŠTO U DOM DOVEDEŠ ŠTENE?

SVE ZA ŠTENCE 1.png SVE ZA ŠTENCE 2.png
ISHRANA OD PRVOG DANA

• Adekvatna i kvalitetna hrana za štence
Kada se štene starosti 4-6 nedelja odvikne od sisanja i pređe postepeno na čvrstu hranu potrebno mu je obezbediti adekvatu ishranu koja treba da ima sledeće karakteristike:
- Da obezbedi visoku količinu energije
- Visoko kvalitetne proteine
- Visoka svarljivost
- Pravilan odnos Ca/P i izbalansirani elektroliti

• Redovan i izbalansiran obrok
Podela obroka od suštinske je važnosti pošto je kapacitet želudca kod manjih rasa pasa manji nego količina hrane koju bi oni trebali da unesu na dnevnom nivou. Kod mnogih rasa pasa postoji opasnost i od torzije želudca pa hranjenje „jednom dnevno“ treba izbegavati i zbog rizika od prekomerne težine i kod raznih poremećaja koji su povezani sa prekomernim unošenjem hrane.
Preporučen broj obroka za štene:

4 obroka do trećeg meseca života
3 obroka od trećeg do šestog meseca života

• Suva ili vlažna hrana?!
Večita dilema?! Ne postoji tačna granica ili konkretno objašnjenje zašto je i da li je bolja suva ili vlažna hrana. Najbolja je kombinacija ove dve vrste hrane. Po prestanku sisanja da bi se prešlo na suvu hranu potrebno je uključiti i vlažnu hranu, koju ćemo mešati postepeno sa suvim granulama, što zbog zuba, desni i zagrižaja, takođe i zbog digestivnog trakta, probavnog sistema i crevne mikroflore. Svakako je ključ svega postepeno uvođenje bilo koje hrane koja mora biti kvalitetna, raznovrsna i namenjena isključivo štencima.

SVE ZA ŠTENCE 3.png
SVE ZA ŠTENCE 4.png


SVE ZA ŠTENCE 5.png
OREMA ZA PRVE DANE

Ukoliko želiš da proširiš porodicu sa novim čupavim članom, savetujemo te da, pre nego što dodje u tvoj dom, nabaviš:
1. Posude za hranu i vodu
2. Am (bolja opcija od ogrlice za prve dane) i povodac
3. Poslastice posebno formulisane za štence(služiće ti kao nagradice kada uradi nešto što ga učiš)
4. Prostirke za štence(mesto gde ćeš ga učiti da vrši nuždu)
5. Igračke žvakalice za zubiće
6. Šamponi i sprejevi, posebno formulisani za nežnu i osetljivu kožu štenaca
7. Krevetić

SVE ZA ŠTENCE 6.png

TRIKOVI ZA PRVE DANE
(kako naučiti štene da vrši nuždu)

Da li ste znali da u proseku štene obavlja nuždu 12 puta dnevno? Štenci obično obavljaju nuždu kada se probude i nakon obroka i pijenja vode. To je pravo vreme za šetnju ili ako još niste krenuli sa izlascima napolje, za stavljanje šteneta na prostirku.
Kako biste navikli štene da pri svakom vršenju nužde koristi isti prostor, možete prisloniti iskorišćenu prostirku na čistu tek toliko da ostavi miris ili možete koristiti neki od preparata u vidu spreja ili kapi za privlačenje štenaca. Štene će ubrzo prepoznati miris koji ga asocira i brzo naučiti da nuždu obavlja uvek na istom mestu u kući.
Ukoliko štene izvodite u šetnju i tom prilikom želite da izvrši nuždu, potrebno je da ga svaki put nagradite uz pomoć neke poslastice ili igračke uz osmeh i komandu „bravo“.

SVE ZA ŠTENCE 7.png
SVE ZA ŠTENCE 8.png


SVE ZA ŠTENCE 9.png
PREPORUKA VETERINARA

Ukoliko rešiš da nabaviš psa, odnosno štene, očekuje te veoma uzbudljiv period.
Prvi dani sa novim krznenim drugarom su ujedno naporni i zabavni, predstavaljaju jedinstveno iskustvo i ujedno su presudni za budući zajednički život.
Deca nisu u stanju da sama brinu o ljubimcu. Međutim, dete može pomagati u brizi oko ljubimca, tako što će preuzeti određene zadatke (šetnja, četkanje). Tako se deca uče odgovornosti, ali samo kao podrška, a nikako kao samostalni staratelj životinje.
Pas je životinja koja, kao i sva bića, ima određene potrebe, koje se ne smeju zapostaviti. Neophodni su mu redovni obroci, šetnje, veterinarska nega i svakako, ljubav, pažnja i vaspitanje, tokom punih 15-ak godina, koliko u proseku živi.

• Redovna vakcinacija
Prva i najvažnija stavka za zdravlje šteneta jeste redovna vakcinacija od zaraznih bolesti, koja se obavlja već od 6 nedelja starosti. Ukoliko planirate štene da izvodite u šetnju, najbolje je početi sa tom aktivnošću nakon revakcinacije koja je već u 9. nedelji starosti. „Booster“ ili treća doza vakcine je sa 12 nedelja i tada možemo biti spokojni do naredne godine.
Obavezna vakcinacija protiv besnila se izvodi sa 3 meseca starosti u kombinaciji sa čipovanjem šteneta što nam je takođe bitno kao vlasnicima a „pelcovanje“ protiv besnila se radi svake godine i obavezno je po Zakonom o dobrobiti životinja ("Sl. glasnik RS", br. 41/2009).
• Zaštita od buva i krpelja
Zaštita od buva i krpelja je važna preventiva od mnogih opasnih bolesti i pratećih infekcija koje ektoparaziti izazivaju. Proleće kao najopasniji period je idealno za ove „napasti“ i tada moramo štene adekvatno zaštiti. Postoje antiparazitici u vidu pudera, ampula, tableta i repelentnih biocidnih ogrlica. Posavetujte se sa veterinarom koja je opcija najbolja u zavisnosti od veličine, rase i kondicije šteneta.

SVE ZA ŠTENCE 10.png 

• Veterinarski proizvodi
Veterinarski proizvodi u vidu vitamina, dodataka ishrani i proizvoda i hrane namenjenih za specifična zdravstvena stanja su neophodni da bi se štene pravilno razvijalo i raslo u zdravog psa a na moguće probleme treba odmah reagovati i sprečiti kasnije komplikacije.

SVE ZA ŠTENCE 11.png

IGRAČKE, PRVA ŠETNJA, NEGA I HIGIJENA
• Igračke
Štencima su potrebne igračke koje se mogu grickati dok im rastu zubi, jer ih desni i vilica svrbe i bole, a grickanje im pruža olakšanje. Takođe, igranje sa različitim igračkama za pse podstiče vežbanje, što doprinosi zdravlju ljubimca. Igračke za pse stimulišu um, obeshrabruju problematično ponašanje koje je rezultat dosade i viška energije i promovišu zdravlje zuba.
• Prva šetnja
Šetnja štenet je bitan korak u procesu socijalizacije. Kada obezbedimo sve neophodno za nesmetan boravak u prirodi počev od opreme i zdravstvene potpore šteneta, možemo početi sa upoznavanjem okoline, prirode, drugih pasa i igre napolju. Važno je da štene upozna sve moguće pojave u prirodu, da upozna i navikne na ljude i druge vrste životinja da bi izraslo u psa mirnog temeperametna koji će biti društven i prijateljski nastrojen prema svima.
• Nega i higijena
Kupanje šteneta nije jedina asocijacija na negu i higijenu, ovde ipak ubrajamo :

Redovno kupanje
Šišanje i četkanje dlake
Nega šapa
Nega ušiju
Higijenska nega posle nužde
Dentalna higijena
Sečenje noktiju


Svi proizvodi u vidu šampona, balzama, losiona, raznih sprejeva za dlaku i ostale kozmetike za negu štenaca moraju biti namenjeni isključivo za ovu kategoriju pasa jer ne smeju da sadrže sodu, neutralne pH vrednosti su i ne smeju izazvati neželjene reakcije (crvenilo, svrab, opadanje dlake, alergijske reakcije) na kožu šteneta koja je vrlo osetljiva.

SVE ZA ŠTENCE 12.png

PUTOVANJE SA ŠTENCEM

Putovanje sa štencem je izazov i za vlasnika i za samog psa. Pored neophodne dokumentacije, opremu koju moramo obezbediti je :
· Transporter
· Ćebence
· Posuda za vodu i hranu
· Hrana i voda
· Igračka
· Povodac, am i korpa
· Vlažne maramice
· Kese za izmet
· Kabanica ili odelce
· Ogrlica protiv buva i krpelja
· Calmatonin i imuno suplementacija


Izbegavajte da ljubimcu dajete hranu pred put i tokom puta.
Pravite češće pauze i ponudite ljubimcu vodu.
Ne puštajte glasnu muziku.
Obratite dodatnu pažnju na temperaturu u automobilu.


! VAŽNO !
Kućni ljubimci koju su mlađi od 3 meseca se ne smeju iznositi iz zemlje sve dok ne dostignu pogodnu starost za vakcinaciju i titar test.

Prelazak preko granice je moguć samo na graničnim prelazima gde postoji veterinarska inspekcija.

Putovanje u određene zemlje EU ili zemlje drugih kontinenata, iziskuju dodatnu dokumentaciju, uverenja pa čak i vize za ulazak u zemlju.