Ishrana gravidnih ženki

Ključni momenat u životu životinje je gestacija. I za majku i za štene, ova faza je veoma važna. Gestacini period kuje iznosi 58-63 dana, dok mačka ima nešto dužu gestacioni period, od 64 do 67 dana. Iako je optimalna ishrana neophodna tokom čitavog života životinje, tokom graviditeta i dojenja, hranu treba udvostručiti.

Pre graviditeta

Pre nego što razmislimo o gestaciji, moramo se brinuti o zdravstvenom stanju ženke koja će ući u reprodukciju. Neophodno je proveriti ocenu stanja tela. I za mačke i za pse, rezultat bi trebalo da bude – idealna težina. Kada gledate kućnog ljubimca odozgo na dole, proverite prisutnost linije struka nakon grudnog koša. Trebalo bi da je moguće osetiti rebra palpacijom, sa tankim slojem masti iznad njih. Kod mačaka, mala količina masti u abdomenu je normalna, ali kod kuja može ukazivati na prekomernu težinu. Ako vaš ljubimac ima veoma istaknute kosti, tj. vidljiv bez potrebe da ih opipate, to je znak da je pod idealnom težinom za reprodukciju.

Životinje sa manjkom kilograma će imati problema tokom graviditeta zbog nedostatka energetskih rezervi koje bi trebale da pokriju kalorijske deficite koji su normalni u ovom periodu. Veoma mršava ženka možda neće moći pravilno da ishrani svoje fetuse. S druge strane, životinje sa prekomernom težinom imaju veće šanse da dožive ozbiljne probleme tokom porođaja.

Ne postoji dijeta ili posebna prehrambena preporuka za ženku koja će ući u planirani program reprodukcije. Jedino što treba razmotriti je stanje tela. Ako je životinja suviše mršava ili preteška, od svoje idealne telesne težine, neophodno je da se ovo stanje prilagodi pre parenja.

Energetske potrebe u graviditetu

Gravidna jedinka bi trebalo da ima ishranu bogatiju kvalitetom i količinom hranljivih materija. Postoji povećani zahtev metabolizma, zbog fizioloških promena u telu ženke i zahteva za rastom fetusa. Važno je napomenuti da nije dovoljno samo povećati količinu kalorija - dodatak mora biti proporcionalan sadržaju makro i mikronutrijenata, kao što su proteini, masti, vitamini i minerali. Hrana bi trebala da bude visoke svarljivosti (udeo hrane koja se apsorbuje i koristi od strane tela), smanjujući potrebu životinje za uzimanjem velikih količina hrane.

Ovde je važno napomenuti da postoji razlika između vrsta pasa i mačaka:

Kuje: tokom prvih 35-40 dana graviditeta nije neophodno menjati ishranu ako je već u dobrom stanju (kao što je objašnjeno gore) i hranjena kompletnom i kvalitetnom ishranom. Prvih 4-5 nedelja gestacije odgovara manje od 30% fetalnog rasta. Tek u poslednjoj trećini graviditeta dolazi do brzog razvoja fetusa, što dovodi do povećanja telesne težine kuja za 25 do 30% do vremena okota. Ovaj rast je eksponencijalan, uveliko povećavajući energetske potrebe gravidne životinje.

Mačke: za razliku od pasa, mačkama je potrebno povećati ishranu od početka graviditeta, čak i ako imaju dobru kondiciju. Tokom prve dve trećine gestacije, mačka akumulira masne naslage koje će se koristiti u kasnom graviditetu i dojenju. Stoga, povećanje kalorija u ishrani treba da bude linearno kod mačaka.

Nutritivne potrebe u laktaciji

Posle gestacije treba održavati povećani unos hranljivih materija. Period laktacije je najveći izazov za životinju u smislu ishrane, zahtevajući još više njihovih rezervi energije. Stoga, hrana treba da ima više makronutrijenata, kao što su proteini i masti. Što je veće leglo, to će majka proizvesti više mleka, što će zahtevati više hranljivih materija preko hrane.

I štenci i mačići mogu sisati do 9. nedelje, ali od 4. nedelje na dalje mogu da počnu da jedu čvrstu hranu. Prema tome, tendencija je da se prirodno spšta proizvodnja mleka, što takođe smanjuje potrebu za visokim nutritivnim potrebama. Ishrana ženki može se prilagoditi uzimajući to u obzir, budući da je kritična faza u ishrani već prošla.

Koju hranu ponuditi i kako hraniti gravidne ženke

Preporuka o tome koju hranu ponudite tokom graviditeta je obično ista: hrana naznačena za rast i razvoj životinja. Ova vrsta proizvoda sadrži veće količine hranljivih materija i kalorija (veću energetska gustina) po gramu, u poređenju sa hranom za odrasle. Pored toga, udeo ovih hranljivih materija je takođe različit, fokusirajući se na one koji su najvažniji za rast životinja, jer kod ženke u gestaciji upravo to se i dešava.

Pravilna ishrana ženki je različita između vrsta mačaka i pasa. Vidite dole:

Kuje: U ranoj trudnoći može doći do pada apetita, i smanjenja unosa hrane. Ako se to dogodi, važno je povećati učestalost obroka. Ako je pas na svojoj idealnoj težini i pokazuje dobro zdravlje, ponuda obroka štencima može početi tek od 4. ili 5. nedelje. Od tog trenutka treba povećati količinu ponuđene hrane. Farmina stavlja na raspolaganje u svojim paketima proizvoda za štence, posebnu tabelu za gravidne jedinke u poslednjoj trećini graviditeta, na osnovu trenutne težine životinje, koja sadrži količinu u gramima koju  bi životinja dnevno trebalo da uzima.

Što je veće leglo, to se povećava potreba za hranom i manje fizičkog prostora za želudac u trbušnoj šupljini. Stoga je neophodno podeliti obroke na manje, češće porcije.

Tokom perioda laktacije, potrošnja i vrsta hrane su takođe različiti. Možemo zadržati istu hranu koju je životinja koristila na kraju graviditeta (obično hrana za štence ili jedna specifična za gestaciju i dojenje), međutim, količinu koji se nudi treba proveriti pojedinačno.

I broj štenaca u leglu i period laktacije (nedelje laktacije) utiču na konzumaciju mleka od strane štenaca i njegovu proizvodnju od strane kuje. Dakle, ove informacije moraju biti verifikovane kod veterinara ili korisničkog centra. Kako je u ovom periodu potreba za energijom, hranljivim sastojcima i vodom veoma visoka, moramo biti svesni da li životinja zapravo troši potrebnu količinu hranu za dovoljnu proizvodnju mleka. Uvek ostavite dovoljno vode na raspolaganju majci, ona je neophodna za proizvodnju mlijeka.

Mačke: Čim se potvrdi graviditet mačke, počnite da nudite veću količinu hrane, koristeći proizvod za mačiće. Preporuka je kao i kod pasa, da se proveri količina na pakovanju ili kod veterinara. Generalno, mačke imaju na raspolaganju svu hranu, regulišući njen unos prirodnim putem. Ukoliko je to slučaj, nastavite sa istim režimom ponude. Budite pažljivi da uvek čistite posude sa hranom i odbacite preostale granule, jer i mačka ih obično odbija. Mačke su vrlo selektivne i mogu prestati sa jelom samo zato što hrana menja svoju konzistentnost, ili zbog prisustva mrava, na primer. Zato uvek nudite svežu hranu, u plitkoj i širokoj posudi ako postoji mogućnost, jer mačke to vole.
Na kraju graviditeta, normalno je da mačka privremeno smanji unos hrane, jer povećane granice materice narušavaju kapacitet želuca. U tom trenutku mačka koristi svoje nagomilane rezerve masti tokom graviditeta. Od laktacije, preporuka je ista kao i kod kuja. Savet je, držite jednake porcije hrane, i povećajte količinu obroka. Da bi majka povećala unos vode, možete ponuditi gotovu vlažnu hranu i čak im dodati malo vode